Gündemdekiler:

İlk Uzay Ülkesi Asgardia'yı Tanıyalım

Asgardia başvuruları, uzayda ülke, uzay ülkesi, uzay

      Daha dünyanın büyük bölümünü keşfedememişken insanoğlu dünya dışında yaşamın olup olmadığını araştırmak için çeşitli araştırmalar yapmıştır. Bu araştırmaların sonuçları pek iç açıcı olmasa da bilim insanları başka uğraşlara da yönelmiştir. Bu uğraşların en büyük fikri veya çalışması ise uzayda kurulacak olan ülkedir. Bilim insanları uzayda kuracakları bu ülkede insanların yaşamasını garanti ediyor. Asgardia, Azerbaycan kökenli bilim ve iş adamı olan İgor Ashurbeyli tarafından kurulan ilk uzay cumhuriyeti olma özelliğine sahiptir. Asgardia'nın şimdiden 200 binden fazla üyesi olduğu belirtilmektedir. Ünlü iş adamı, bu gelişmenin insanlık adına büyük bir gelişme olduğunun altını çizmiştir. Çalışmalarına hızla devam edeceğini de sözlerine eklemiştir. Şimdiden merak uyandıran bu gelişmeler bizlere ilerleyen zamanlarda pek çok bilgi verecektir.

 

Asgardia İlk Başkanını Seçti!

      İlk uzay ülkesi olma unvanı elde eden asgardia'nın kurucuları bir kongrede bir araya gelerek yemin töreni ile ilk başkanı seçilmiştir. Yemin töreni ile birlikte ünlü iş adamı İgor Ashurbeyli Asgardia'nın ilk devlet başkanı olarak seçilmiştir. Bu gelişmeler bir hayli şaka gibi görünsede bilim tarihinin bu kadar gelişmiş olması insanlık adına harika göstergelerden biri diyebiliriz. Gelecek yıllarda uzayda koloni kurmayı hedefleyen topluluklardan seçilmiş vekil ve kişilerden oluşan bir uzay meclisi ve yürürlükteki geçerli olan bir anayasası bulunuyor.

 En Fazla Başvuru Türkiye'den

      Asgardia'nın kurucularının yaptığı açıklamaya göre en fazla üyelik başvurusunun ülkemizden olduğu vurgulanmıştır. Tabi her şeyde ilk sıralarda yer alma isteği bizim geçmişimizden geliyor olsa gerek. Asgardi'nın internet sitesine üye olmak ücretsizdir. Ancak Türkiye'den çok fazla üyesinin bulunduğunu söyleyen Asgardia kurucusu İgor Ashurbeyli Asgardia vatandaşı olabilmek için üyelerin yıllık 100 Euro ödemeleri gerekmektedir. Asgardia'nın üye analizlerine göre Ülkemizden İstanbul'da 16.850, Ankara'da 5.810, İzmir'de ise 4600 üyesi bulunuyor. Ve bu üye sayısı gittikçe artmaya devam ediyor.

Asgardia başvuruları, uzayda ülke, uzay ülkesi, uzay

 

Asgardia Vatandaşlığı İçin IQ Testi Şartı

      İnternet üzerinden kolayca başvuru yapılan ilk uzay ülkesi olma özelliğine sahip Asgardia vatandaşı olabilmek için firmanın yeni şartı ile konu tekrar gündeme gelmiştir. Proje sahipleri insanlığın en büyük adımlarından biri olarak adlandırdıkları bu projede yer almak isteyen kişilerin yaratıcı, yetenekli ve istenilen özelliklerde olmasının da altını çiziyor. Bu açıklamadan sonra internet üzerinden başvuru yapan çoğu kişinin hayalleri suya düşecek gibi görünse de bu şartları tamamlayacak olanları neler beklediğini hep birlikte bekleyip göreceğiz.

      Proje tanıtıldığı ilk günden itibaren herkeste merak uyandırmıştır ve adından sıklıkla söz ettirmiştir. Özellikle başvuruların internet ortamından yapılıyor olması herkesin içinde bir umudun oluşmasına neden olmuştur. Böyle bir projenin amacı ne kadar iyi veya ne kadar kötü bilemeyiz ama açıkçası iyi araştırılmadan herhangi bir başvurunun yapılması pek de sağlıklı görünmüyor. Uzaya olan merakımız bizi nerelere götüreceğini bilmiyoruz ama yine de merakımızın hiçbir zaman bitmeyeceği kesin.

Hiç yorum yok