Gündemdekiler:

Marvel'ın Tarihi ve Çizgi Roman Alanında Çıkardığı İlk Eseri


ilk çıkan çizgi roman - medya - kitap
Marvel Studios
       Marvel, 1939 yılında Amerika, New York'ta kurulmuştur. Martin Goodman tarafından kurulan şirketin ilk ismi Timely Comics'tir. Daha sonra şirket ismini Marvel Comics olarak değiştirmiştir. Stüdyo kurulduğu günden itibaren pek çok alanda fikirlerini insanlara ulaştırmayı başarmıştır. Marvel stüdyosu zamanla birçok kategorilere ayrılmış olup topluma daha fazla içerik üretmeye başlamıştır. Bulunduğu çizgiden hiç şaşmadan ilerlemesinde ki en büyük etken, kendi fikirlerini oluştururken insanların görüşlerini ve beğenilerini de fikirleriyle bağdaştırmasıdır. Marvel stüdyosu ilk zamanlarda çizgi roman kategorisinde içerikler üretmeye başlamıştır. Marvel stüdyosu ilk eserini 1939'da yayımlamıştır. Günümüzde, geçmişte yayımladığı eserleri beyaz perdeye başarılı bir şekilde aktarabilen Marvel stüdyosu her yıl insanların şaşkınlığını arttıracak ve ilgisini çekebilecek içerikler sunmaya devam ediyor.

      Marvel'ın Kuruluşu ve  İlk Eserleri

Çizgi roman - eser - marvel çizgi roman - süperman çizgi roman - süper kahramanlar
Marvel - Superman
      Marvel ilk eserini 1838 yılında Detective Comics stüdyosu tarafından Action Comics dergisinin ile sayısında vermiştir. Bu dergideki ilk sayının en önemli önemi insanların ilk kez Süperman ile tanışacak olmalarıdır. Daha önce bu stüdyonun çıkardığı dergiler roman tarzında korku ve bilim kurgu üzerine odaklıydı. Süperman karakterinin oluşturulmasıyla Stüdyo'nun geleceği açısından gerçekten bir süper kahraman olmuş diyebiliriz. Superman oluşturulmadan önce Martin Goodman başka işlerle uğraşmaktaydı. Daha sonra Funnies.inc adlı şirket Goodman'a teklif göndermiştir ve Goodman da bu teklifi kabul edip superman karakterini oluşturmuştur. Daha sonra süperman ile ilgili hikayeleri kurgulayıp sunmuştur.  Bu yüzden Superman Marvel'in kurulmasındaki en önemli ilk kahramandır.

       Farklı Kahramanlarla Tanışma

Marvel - çizgi roman - marverl çizgi roman - süper kahramanlar
The Namor and Torch
      Superman karakterinin insanların ilgisini çekmesi üzerine firma daha sonra ilgi çekici alternatif kahramanlar üzerinde yoğunlaştı. Marvel yenilikçi fikirleri ile başladıkları çalışmalara farklı kahramanlarla devam ettiler. Bunlar; Namor The Submariner ve The Human Torch'tu. Diğerlerinin adı ise Angel ve Masked Raider, Ka-Zar'dır. Bu iki karakter insanlara düşman iki karakter olarak ilk hikayelerde yer aldılar. İlk hikayeden zaman sonra iki kahraman iyi olup suçlarla ve savaşlarla savaşmaya başlamışlardır. Bu iki kahraman ateş ve suyu temsil ediyordu. Marvel bu iki kahramana özel güç vermek yerine farklı kimlik oluşturmak istedi ve elementlerle kahramanları özdeşleştirdi. Buna göre The Human Torch havadaki oksijenle temas ettiğinde yanan bir kahramana dönüşüyordu. Namor ise su altında yaşayan bir kahramandır. Böylelikle firma diğer çizgi roman rakiplerinden farklı bir yol izleyerek rakiplerinin önüne geçmeyi başarmıştır.

       Marvel şirketi gördüğümüz gibi kurulduğu ilk günden itibaren en iyi şekilde toplumun dikkatini çekmeyi başarmıştır. Kendi içeriklerindeki özgünlüğü günümüzde hala Marvel yapımı olan içerikleri takip etmemizdeki en büyük etkendir. Oluşturduğu içeriklerin birbiriyle bağlantılı olması bizlerde her zaman merak uyandırıyor ve yeni projelerin çıkması için sabırsızlaştırıyor. Günümüzde pek çok eseri beyaz perdeye aktarmıştır. Kuşkusuz bu alanda ki en iyi ve en özgün firma diyebiliriz. Marvel'ın fikirleri ile ilgili söylemek istediklerinizi yorum kısmında belirtip konunun daha ayrıntılı bir şekilde incelenmesine destek olabilirsiniz.


Hiç yorum yok