Gündemdekiler:

Medyada Özentilik Durumu - Yorumlama Bölümü

Medya, youtuber nasıl olunur, sosyal medya platformu, nasıl zengin olurum, fenomen olmak
Medya ve Sosyal Medya
       Günümüzde sosyal medyayı kullanmayan fazla kişi kalmadı sanırım. Sosyal medya platformunu kullanan çoğu kişi bu mecrada gördükleri kişileri örnek almakta ve onların yaptıklarını yapma gayreti içinde. Hal böyle olunca sosyal medya kullanıcılarının kendileriyle ilgili olan savaşları başlamış oluyor. Sosyal medyanın etkisini hepimiz biliyoruz. Bizi ne kadar etkilediğini, nelerimize zarar verip (stalk yaparken kendimizi birden ruh hastasına çevirdiğini 😐) vermediğini herkes biliyor. Tabi etkilerini saymaya başlarsak günlerce susmayız ve tartışmaya devam ederiz. Arkadaşlar sizde görüyorsunuz ki sosyal medyada yayınlanan çoğu içerik özendirmeye yönelik. Ve bu kişilerin paylaştığı yayınlara bakarak izleyenlerde bir istek ve merak uyanıyor. Bunlara en büyük örnek: youtuber kişilerin yayınlarını izleyen kişilerin sokak ortasında durduk yere kendilerini youtuber zannedip konuşmaya başlamaları. Ki eğer küçük bir kardeşiniz varsa bu halleri görmemeniz kaçınılmazdır.
 
Bu yüzden bir yerde kardeşinizin kendi kendine konuştuğunu görüyorsanız hasta diye panik yapmayın! Sakin olun! Sorun yok, sadece o bir youtuber özentisi.
😱

      Bu durumlar çok gülünç görülse de ciddi sorunlar meydana getirmektedir. Sadece çocuklarda değil, yetişkin kişilerde de fenomen olma isteklerini görebiliyoruz. Sosyal medyada görünenler çoğu kişide özgüven eksikliğine neden olmakta. Çünkü kendisini yetersiz görüyor. Peki gerçekten yetersiz miyiz? Bu soruyu kullanıcılar kendilerine sormadan gördüklerini kendisinden daha üstün görüp özeniyor. Özendiği şeyleri başaramayınca veya özendiği şeylere sahip olamadığında strese kapılıp o yaşadığı günü kendisine zehir ediyor. Bilinçsiz bir kullanım kişilerde huzursuzluğa neden olur. Günümüz fenomenleri sosyal medyada görmeyen yoktur herhalde. Şimdi biri çıkıp "yoo ben görmüyorum" diyecek. Güzel kardeşim ister istemez karşına onlar çıkar zaten sen merak etme. İzlediğin videonun hemen ardından veya takip ettiğin gönderilerin hemen altından sürpriz bir şekilde karşına çıkıyorlar... Engelleyemiyoruz çünkü. Engellesek de mutlaka arkadaşlarımız bahseder.

Onlar her yerdeler...


Medya dünyasında özellikle çok gezenler ve garip hareketleri olan kişiler takip edilmekte ve izlenmekte. Örnek olarak Kerimcan Durmaz ve Şeyma Subaşını verebiliriz sanırım. Sahi Şeyma Subaşının takip ettiği ve uyguladığı modayı bilmeyen kız var mı... Eh işte vardır belki birkaç tane. Tabi herkesin kendi hayatı. Burada bahsettiğimiz hayatlar değil, yaşanan olumsuz davranışlar ve olayların ortaya çıkardığı davranışlar diyebiliriz.
      Herkes kendi hayatında sahip olduklarıyla yetinebilmeli bana göre. Her şeye sahip olamayız. Kimse olamaz. Bu düşünceyi unutmamalıyız. Bu düşünceyi bize düşündürten gördüklerimizin bizdeki algılanış şeklidir. Gördüğümüz kişiler her şeye sahip olabilirler bize göre ama inanın ki onlara göre her şeye sahip değiller. Çünkü beklentiler artarsa istekler de artar. Ve çekicilik ne kadar artarsa beklentiler de bu yönde artar.  Gerçekten ihtiyaç duyduğumuz şeylere yönelmeliyiz. Herkeste gördüğümüz şeyleri arzularsak onları elde etme isteği oluşacak ve bu da bizi huzursuz edecek. Sosyal medya hobi olarak kullanılmalı. Fazla ciddiye alındığı takdirde kullanıcılar her zaman zararlı çıkacaktır.

Hiç yorum yok