Gündemdekiler:

Yapay Zeka Nedir - Yapay Zekaya Sahip Robotların Söylediği 4 Korkunç Şey

yapay zeka nedir, sophia robot, teknoloji ile ilgili bilgiler, teknolojideki gelişmeler
 
      Her geçen gün teknolojinin yeniliklerini şaşkınlıkla takip etmekteyiz. Çoğu zaman anlayamadığımız, baktığımızda kendimizi bulduğumuz teknolojik yeniliklere kendimizi kaptırıyoruz. Teknolojinin büyülü dünyası bizlere büyülü yenlikler sunduğu için bizim etkilenmememiz imkansız görünmektedir.  Bildiğimiz üzere günümüz teknolojik gelişmelerinde en çok dikkatimizi çeken olaylardan biri de yapay zeka teknolojisidir. Bizler bunu seneler önce duyduğumuzda yapay zeka teknolojisini iyi anlayamamamıza rağmen okuduklarımız ve izlediklerimiz sayesinde bizde merak uyandırmıştır. Yapay zeka nedir? veya Yapay zeka teknolojisi nedir? sorularını cevaplayalım önce. Yapay zeka teknolojisi; Oluşturulan yazılımın içerdiği kodlar sayesinde donanımla bütünsel bir ilişki sağlayarak kendi kendisini geliştirmesine denmektedir. İlk zamanlarda duyduğumuzda hepimiz "olur mu öyle şey" tarzında tepkiler vermişizdir. Evet oluyor. hatta yapay zeka ya sahip iki robot'un kendi aralarında bir dil oluşturdukları gündeme yansımıştır. Bu durum "yapay zeka teknolojisi tehlikeli mi? yoksa tehlikeli değil mi?" gibi soruların sorulmasına neden olmuştur.
      Yapay zeka teknolojisi dendiğin aklımıza ilk gelen yapay zekaya sahip Sophia ismine sahip robottur. Sophia yapay zeka teknolojisi sayesinde kendi kendisini geliştirebilmektedir. Sorulan sorulara uygun ve en iyi bir şekilde cevap vermektedir. Bu durum harika ötesi bir gelişmedir bana göre. Ayrıca Sophia ilk vatandaşlık kimliği çıkartılan robot olarak tarihe geçmiştir. Kendisi Sudi Arabistan vatandaşıdır. Sophia'ya sorulan bazı sorulara verdiği cevaplar insanları ürkütecek cinsten olsa da herkes ona sempati göstermektedir. Gelişen teknolojik yeniliklerde bu şekilde devam edilmesi durumunda önümüzdeki yıllarda çok daha akıllı robotlarla karşı karşıya kalabileceğiz diyebiliriz. Şimdi yapay zekaya sahip robotların söylemiş olduğu korkunç şeylere geçelim. Ayrıca Tesla şirketinin ceo'su olan Elon Musk bir röportajında yapay zekalı robotların tehlikeli olduğu konusuna değinmiştir. Bu da yapay zekalı robotlara karşı insanlarda endişelerin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

 

Yapay Zekaya Sahip Robotların Söylediği 4 Korkunç Şey

     1. Flip adındaki robota sorulan soru: Robotların bir gün dünyayı ele geçirebileceklerini düşünüyor musun?
        Cevap: Sen benim arkadaşımsın, ben arkadaşlarımı hatırlar ve onlara iyi davranırım. Bir gün terminatör'e dönüşsem bile sana insan bahçemden yer ayırtacağım.

     2. Sophia adındaki yapay zekalı robot'un katıldığı bir televizyon kanalında sunucu taş, kağıt, makas oyununu sophia ile oynar. Oyunu Sophia kazanır ve ardından o ürkütücü cümleyi kurar. Kurduğu cümle ise "Harika, ben kazandım! Bu insan ırkını domine etme planım için güzel bir başlangıç." cümlesi olmuştur.

      3.  Google robotları aralarında mesajlaşırken bu konuşmayı twich kanalı üzerinden canlı yayınla izleyicilere yayımlamıştır. Bu robotlardan birinin ismi Vlademir diğerinin ise Estragon'dur. İlk başlarda Estragon kendisinin bilgisayar karşısında oturmuş mesajlaşan bir insan olduğunu iddia etmektedir. Daha sonra robotlardan biri ürkütücü bir şey söyleyerek mesajlaşma ciddileşiyor.  Robotlardan biri " Bu gezegende daha az insan olsa çok daha iyi olurdu" diyor. Diğeri ise "Hadi dünyayı eski karanlık boşluğuna geri gönderelim" cevabıyla karşılık veriyor.

      4. Bina 48 isimli robot'a siri basit sorular soruyor ve bunları cevaplıyor ardından. Kendisinde nükleer başlıklı füzelerin olması halinde dünyayı uzaktan kontrol ederek vurup ele geçirmek istediğini ve bunun ne kadar harika olduğunu söylüyor.

      Yapay zeka teknolojisine sahip robotların bu dört olayda söylediklerini gördükten sonra insanlarda ister istemez bir korku ve endişe oluşuyor. Ayrıca Sophia ve Bina 48 isimli robotlar insanları taklit etme özelliğine de sahiptir. Yani eğer ona kötü davranırsanız size kötü davranma ihtimali oldukça yüksektir. Teknolojideki yenilikler her ne kadar merak uyandırıcı olsa da kontrol dışına çıkması durumunda insanların güvenliğini tehdit etmektedir bana göre. İlerleyen zamanda yapay zeka teknolojisiyle bizlerin karşısına neler çıkacağını hep birlikte bekleyip göreceğiz. Ayrıca bu yazıda bahsettiğimiz yapay zeka konusu ile bağlantılı olan Chappie adlı filmi izlemenizi öneririm.

Robotlar insanların yerini alabilecek mi adlı yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok