Gündemdekiler:

Herkesin Merak Ettiği Elon Musk Kimdir?

elon musk kimdir, uzay çalışmaları, uzay, uzaya gönderilen ilk araba
       Son zamanlarda adını sıklıkla duymakta olduğumuz yatırımcı ve girişimci olan Elon Musk'ı hepimiz tanımasak da büyük çoğunluğumuz tanımakta. Bu yazıda Elon Musk kimdir sorusunun cevabını bulacağız. Özellikle ortaya attığı yeni fikirleri ve çalışmalarıyla bütün ilgilerini üzerine çekmeyi başarmıştır. Elon Musk 28 Haziran 1971 yılında Pretoria, Güney Afrika'da dünyaya gelmiştir. Elon Musk ayrıca  hem Kanada, hemde Amerika Birleşik Devletleri vatandaşıdır. Ünlü girişimi ve yatırımcı iş adamı Tesla Motors ve PayPal'ın kurucu ortaklarından biridir. Şuan gündemdeki en önemli ve en çok konuşulan çalışması ise SpaceX projesidir. Elon Musk tam bir uzay düşkünüdür. Marsa gitmeyi hayal etmiştir ve bununla ilgili çalışmalara yıllar önce başlamıştır. Bu hayalini gerçekleştirebilmek için sürekli çalışmalar yapmıştır ve sayısız uzay roketleri üretmiştir. Konu uzayın derinlikleri olduğunda insanın merakının artmaması söz konusu olmuyor. Bulunduğumuz dünya ile yetinemeyip hayal gücünü sadece bu dünya sınırları içerisinde tutmayan bu yüzden hayallerini uzaya  açan bir girişimcidir. Ayrıca Tesla araçlarının üretiminde etkin rol oynuyor.

 

SpaceX Nedir?

      Kısaca bir cümleyle anlatın diyecek olursanız SpaceX, "Elon Musk'ın mars'a gitme hayali için 2002'den bu yana yapmış olduğu çalışmalardır." diyebiliriz. Ünlü iş adamı hayatının geri kalanını marsa gidecek son derece mükemmel, kusursuz bir roket ve uzay aracını inşa etmeyi amaçlamıştır. Bu yüzden 2002 yılında sermayesinin neredeyse tamamını Space Exploration Technologies Corporation, yani SpaceX'i kurdu. Şirket kurulduğunda Nasa ile birçok projede ortak çalışmıştır. Musk bir konuşmasında, "Nasa olmasaydı asla buralara kadar gelemezdik" ifadesinde bulunmuştur. SpaceX firması 2008 yılının Eylül ayında Falcon 1 roketinin yörüngeye ulaşmasını sağladı ve bu firma için dönüm noktasıydı. Bu çalışma Nasa ve Abd Hava Kuvvetleri'nin desteği ile gerçekleşmiştir.

Elon musk kimdir, spacex nedir, uzay araştırmaları, uzay

 

 Uzaya Araba Gönderen İlk İnsan!

      Hayalleri için servetinden geçen bir adamdan bahsettiğimizi sizde üst paragraflarda sizde gördünüz. Böylesine çılgın ve cesur birinin gerçekleştiremeyeceği bir hayali yoktur sanırım. Açıkçası haberi ilk gördüğümde şaşırmamıştım. Çünkü kendisi farklı ve yenilikçi olmayı çok seven biri. Bilim dünyasının da böyle kişilere fazlasıyla ihtiyacı var. Başlık oldukça gerçek dışı görünse de çılgın girişimci uzaya araba gönderdi. Ve ona artık uzaya araba gönderen adam! diyebiliriz. Kurucularından biri olduğu Tesla Motors şirketinde elektrikli arabalar üretilmektedir.
Musk, 6 Şubat 2018'de Falcon Heavy roketini fırlattı. Bu roketle birlikte uzaya Tesla model üstü açık bir araba gönderdi. Bu ilgi çekici fikriyle kendisini merak ettirmeyi başarmış ve çalışmalarının ilgi çekmesini sağlamıştır.


 

Anıtkabir'i Ziyaret Etti

      Türkiye'nin ilerleyen zamanlarda uzaya fırlatacağı Türksat 5A, 5B uyduları ve Elektrikli araba modelleri üzerine bilgi alışverişi yapılması için Elon Musk davet edilmişti. Elon Musk 9 Kasım 2017'de ülkemizi ziyaret edip bu konuları Başbakan'ımız ile görüşmüştür. Görüşmenin ardından Anıtkabir'i de ziyaret etmeyi unutmayan Musk, ziyareti süresince Anıtkabir'den çok etkilenmişti. Ülkesine döndükten sonra twitter ve instagram üzerinden Anıtkabir ve Atatürk için paylaşımda bulunmuştur. Elon Musk twitter hesabı üzerinden Atatürk'ün "Eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse, bilimi tercih edin." sözünü ingilizce dilinde paylaştı.

Elon musk, anıtkabir ziyareti, uzay çalışmaları, uzay


1 yorum:

  1. Aslında Elon Musk'ın arkasındakiler kim diye sormak gekere ;)

    YanıtlaSil