Gündemdekiler:

Jim Carrey'in Oynadığı Filmler - Jim Carrey Filmleri

      Hemen hemen herkesin aklına geldiğinde kendini tutamayıp güldüğü bir sinema oyuncusu vardır. Bunlardan en başarılı ve en gülderini olarak komedi dünyasının oyuncusu 17 Ocak 1962 Kanada doğumlu Jim Carrey'dir. Filmleri hiç kuşkusuz defalarca kez yayınlanmıştır ve her yayınlandığında bizleri kahkahalara boğmayı başarmıştır. Bu yıllarda pek komedi alanında filmde yer almasa da diğer alanlarda da oyunculuğu son derece iyidir. Jim Carrey oynadığı filmlerde her zaman beklenileni vermiş bir oyuncudur. Kendisine haz o hareketlerini her filmde başarıyla aktarmıştır. Özellikle jest ve mimikleri izleyicileri her seferinde memnun etmeyi başarmıştır. Tek hareketiyle bile güldürmeyi başarmış profesyonel bir oyuncu diyebiliriz. Sizler için hazırladığım bu yazıda Jim Carrey efsanesinin rol aldığı en beğendiğim filmlerden bir liste sunacağım. Bu listeye bakacak olursak, listede bulunan filmler şunlardır;

 

1. Sil Baştan - Eternal Sunshine of the Spotless Mind

       Bu film Jim Carrey filmlerinin en unutulmaz filmlerinden biri diyebiliriz. Jim Carrey bu filmde daha önce yaşayıp mutlu olduğu fakat zaman sonra bu olayların kendisini üzmesi üzerine hafızasını sildirme kararı alır. Bu kararı ne olursa olsun uygulamaları için gittiği yere talimat verir. Jim Carrey kararından pişman olsa da bazı şeylerin geri dönüşü olmuyor. Bu filmi izledikten sonra aklınıza kazınacağından emin olabilirsiniz. Gerçekten çok etkileyici bir film.

 

2. Truman Show


       Bir hayat hikayesi cümlesiyle bu film için uygun bir cümledir diyebiliriz. Böyle dememin sebebi, bu filmde Truman karakterimiz anne karnından itibaren yaşadığı süre boyunca canlı yayınla hayatı insanlara izletilmiştir. Kendisinin bundan haberi yoktur. Onun için yeni bir dünya kurulmuştur ve her gün başkasının planlamış olduğu şeyleri farkında olmadan yaşamak zorunda. Bir medya şirketinin dev projelerinden biri olan Truman Show tüm dünyanın en sevdiği ve en merak uyandıran şovu olmuştur. Kendisini tüm dünya tanımaktadır ama onun bu durumdan haberi yoktur. Filmi izlemek isteyen kişiler izlediklerinde Truman'ın bu durumu çözüp çözemeyeceğini görecekler. Bu filmi izlemeniz sizi son derece mutlu edecektir.

 

3. Liar Liar - Yalancı Yalancı

       Jim Carrey bu filmde çok başarılı bir avukattır. Ayrıca eşinden boşanmış çocuğunu çok seven ama bir türlü işleri yüzünden çocuğuna vakit ayıramayan bir babadır. Jim Carrey işinde ve günlük hayatında yalan söylemeyi son derece profesyonel hale getirip alışkanlık haline getirmiştir. Çocuğuna söz verir ama unutup yapmaz. İşindekileri savunmak için yalan söyler. Çocuğunun doğum gününe de gidemeyince çocuğu çok üzülür ve doğum günü pastasının üzerindeki mumlara üflemeden önce, babasının bir gün dahi olsa yalan söyleyememesini diler. Ve bu dilek gerçekleşir. O gün ise Jim Carrey in katılacağı bir dava vardır ve bu davada yalan söylemesi gerekmektedir. İşler tam tersine gittiğinde tüm gün Jim Carrey için bir kabusa döner. Bu filmi izlediğinizde kahkahalar atıp bazen de duygu dolu anlar yaşayacaksınız.

 

4. Bay Evet - Yes Man

       Jim Carrey'in bu filmdeki adı Carl'dır. Carl'ın çok sıradan monoton bir hayatı vardır. Ve her şeye olumsuz bakmakta. Neredeyse "Evet" kelimesinin hayatında yeri hiç yok diyebiliriz. Arkadaşları ne zaman bunu çağırsalar mutlaka bir bahane bulan birisi. Yani tamamen asosyal diyebiliriz. Bir gün işinden çıkıp dinlenmek için bir yere oturur ve eski arkadaşıyla karşılaşır. Bu arkadaşı hayatını nasıl güzel bir şekilde yaşadığını ve bunu neye borçlu olduğunu Carl'a anlatır. Ve katıldığı "Evet deyin!" seminerine davet eder. Carl çok düşünür ve gitmeye karar verir. Tamamen saçmalık bulsa da bu seminerden sonra yaşayacaklarına son derece şaşıracaktır. Hayatı o seminer sayesinde tamamen değişecek olan Carl'ın yaşayacaklarını izleyebilirsiniz.

 

5. Maske

       Jim Carrey bu filmde bankada bir çalışandır. Bir gün ünlü bir kadın bankadaki işlerini halletmesi için yanına gelir. Jim Carrey bundan çok etkilenir. Bir gece bir eğlenceye katılmak için dışarı çıkar ve bu kızla karşılaşır ama işler iyiye gitmediği için kendisi gülünç duruma düşer ve partiye de giremez. Eve dönerken köprüde arabası bozulur ve bu sinirle biraz sakinleşmek için köprünün kenarından denizi izler. İzlerken orada bir maske görür ve gidip onu alır evine götürür. Maskenin büyülü bir özelliği vardır. Taktığında tamamen farklı bir kişiye dönüşmektedir. Jim Carrey'in maske filmindeki performansı son derece iyi ve profesyonelcedir. İzlerken kahkahalar atacağınızdan emin olabilirsiniz.

 

6. Aman Tanrım

       Film başından sonuna kadar komedi sahnelerini içinde barındırıyor. Jim Carrey rol aldığı bu filmde bazı şeylerin anlamını aramaya başlar ve bir anda her şey kendi lehine değişir. Dünyadaki her şey kendi kontrolü altındadır. İstediğini değiştirme fırsatı vardır. Ama bu durum Jim Carrey'in başına birçok sorun açacak. Bu sorunlarla uğraşırken ki mücadelesi son derece azimli ve komiktir.

 

7. Dick ve Jane İşbaşında

       Dick başarılı bir şirkette çalışmaktadır. İşleri o kadar iyi gitmektedir ki başkan yardımcılığına terfi almıştır. Eve geldiğinde eşine bunu bildirdiğinde eşinin kendi işini bırakmasını istemiştir. Eşi de olacaklardan habersiz bunu kabul etmiştir. Ertesi gün Jim Carrey açıklama televizyon programında finansal açıklama yaparken şirket hisseleri birden dibi görmüştür ve şirket iflas etmiştir. Şirket sahibinin bir oyunu yüzünden Dick'in bir gün önce terfi aldığı işi iflas etmiştir. Çok zor durumlar geçiren çift bu durumu ortadan kaldırmak için birçok maceraya atılacaklar. Başından sonuna kadar kurgusu mükemmel olan bir film diyebilirim.

 

8. Babamın Penguenleri

       Penguenlerle özel bir bağı olan Jim Carrey'in penguenleri onun ikinci ailesi olmuştur. Penguenleri ile yaşayacakları olayların komedi ve macera ortamının oluşmasını sağlıyor. Ailecek izlenebilir olan bu filmi izlemenizi tavsiye ederim. Son derece başarılı bir film olmuş diyebilirim.

 

9. Budala Dedektif  - Ace Ventura 1 - 2

      Ace'in hayvanlarla olan özel bağı sayesinde hayvanlarla iyi anlaşıp onların en zor zamanlarında yanındadır. Hayvan dedektifi olan Ace, hayvanların başına gelen olayları çözmekle yükümlüdür. Zeki ve kıvrak zekasıyla her olayı en iyi bir dedektif gibi çözmektedir. Onun işi insanları savunmak değil, savunmasız hayvanları insanlar karşısında savunmaktır. Filmde gösterdiği performans ile güldürmeyi yine başarmış diyebiliriz. İki seriden oluşan bu filmi hiç sıkılmadan izleyebilirsiniz.

 

10. Salak ile Avanak 1 - 2

      Birbirine çok bağlı olan iki arkadaşın maceralarının anlatıldığı bu filmde Jim Carrey ve arkadaşı bizleri güldürmeyi başarmıştır. Filmdeki tepkileri ve filmin olay örgüsü bizleri filme bağlamaktadır. Film iki bölümden oluşuyor ve iki filmin arasında yıllar olmasına rağmen iki filmi izlerken de güleceğinizden emin olabilirsiniz. Ailecek izlenecek olan bu iki filmi izlemenizi tavsiye ederim.

 

11. Talihsiz Serüvenler Dizisi

      Bu filmde Jim Carrey kötü bir karakter rolündedir. Neden çıktığı bilinmeyen bir yangında anne ve babalarını kaybeden biri bebek üç çocuk ortada kalmıştır. Kötü karakterde oynayan Jim Carrey, çocuklara ailelerinden kalan mirasa göz dikmiştir ve kendisini akrabaları olarak tanıtmıştır. Bu mirası kazanmak için elinden geleni yapan Jim Carrey çocuklara oldukça zor anlar yaşatacaktır. Filmin olay örgüsü romandan alınmıştır ve filmi izlediğinizde de zaman zaman roman anlatımı şeklinde gittiğini görebilirsiniz. Bu filmi izlerken maceraya çıkmış gibi hissedeceksiniz.

1 yorum:

  1. Jim carrey'nin majestic filmi de bir harikadır.İkinci dünya savaşından sonra sinemadan kopan bir kasabasını anlatır.

    YanıtlaSil