Gündemdekiler:

Doğru İnsana mı Aşıksınız?

aşk, doğru insan, aşık olmak, sevmek
     İçinde bulunduğumuz bu zamanda herkes sevmek ve sevilmeyi isterken, bunlardan emin olmayı daha çok ister. Çünkü günümüzde güvenilir kişilerin karşımıza çıkma ihtimalini gün geçtikçe imkansız olarak düşünmekteyiz. Hal böyle olunca bir sürü yanlış anlaşılma ve hayal kırıklıkları birbiri ardına geliyor. Aslında bunlardan çoğunun sebebi düşünmeden verdiğimiz ani kararlardan oluşmaktadır.

 

Karşılıklı Güven

      Bir ilişkide olmazsa olmaz en önemli özellik güvendir. Sadece tek taraflı güven değil tabi. Karşılıklı güven olduğu sürece hangi zorluklarla karşılaşırsanız karşılaşın zorlukların çözülmesi daha fazla ihtimali oluşturur. Eğer aşık olduğun kişiye tereddütsüz güveniyorsan yaşadığınız ilişkinin temeli daha sağlam olur. Unutmayın ki güvenin olduğu yerde huzur da vardır.

 

Bakış Açısı

      Hiçbir insanın bakış açısı birbirleriyle benzer değildir. Bakış açısının mutlaka ayrı düşülen konuları vardır. Burada önemli olan; kritik olaylarda iki tarafın da bakış açısının karşısındaki kişide bıraktığı etkidir. Yani Bir görüş belirtildikten sonra bakış açıları farklı da olsa o konuda uzlaşılmasıdır. Sevdiğiniz kişiyle olaylara yaklaşma biçiminiz çoğunlukla uyuyorsa bu sizin anlaşılmanızı sağlayacaktır.

 

Aşık Olduğunuz Kişi Sorumluluk alabiliyor mu?

      Aşık olduğunuz kişinin sorumluluklara karşı olan tavrına baktığınızda, eğer kaçmak yerine alternatif çözümler üretiyorsa şanslısınız demektir. Bu durum sizin ilişkinizi tek taraflı çabalardan kurtarır. Tek taraflı çabalamaların olduğu ilişkilerde tükenmişlik baş gösterir ve ilişkinizde daha fazla yorulmanıza neden olur.

 

Ciddiyet ve Saygı var mı?

      Sevdiğiniz kişinin size ve çevrenize olan yaklaşımına baktığınızda kafanızda kısa bir karakter analizi yaparsınız. Saygının olmadığı yerde sevgi de olmaz. Söz konusu sevginin "Göğnüm hep seni arıyor, neredesin sen" sözlerinden günümüzde küfürlü konuşmalara dönüşmesi sevgide saygıyı kaybetmiştir. Çoğu ilişkide bu saygısızlık zaman sonra sevginin yok olmasına ve ilişkinin sonlanmasına sebep oluyor. Tabi burada kişinin kendi karakterine de bağlıdır. Çünkü herkesin sevgi anlayışı bambaşkadır.

 

Yeterince İlgi Gösteriyor mu?

      İlişkinin üzerinden belirli bir zaman geçtikten sonra o bazı çiftler ilişkide heyecan kalmadığını ve yeterince ilgi alamadıklarını söylerler. Arkadaşlar insanın sevgisi tamamen ilgi üzerine değildir. Sadakat, merhamet, güven, saygı gibi unsurlar ön plandayken, ben merkezci davranıp tamamen ilgiye odaklanılmamalı. Zaman içinde o heyecanın yerini güvene bırakması kadar güzel bir şey yoktur. İlgiyi hiçbir zaman hiçbir insan her zaman gösteremez. Çünkü herkesin kendi düşüncelerinde uğraştığı günlük olaylar vardır. Eğer sevdiğiniz kişinin size karşı bu bahsettiğimiz konular dışında abartı ilgisizliği varsa sitem etmekte haklısınız. Bir gün oturup bu durumu anlayışlı bir dille konuşmakta fayda var demektir.

      Hiçbir insan dört dörtlük değildir. İnsanların her zaman hataları oldu ve olacak da. Hatalardan ders çıkaranlar var, bir de hatalarına rağmen hala ısrarla kimseyi umursamayan ve bildiği yoldan devam eden kişiler de var.  Karşılaştığınız ve doğru kişi sandığınız kişiyle konuşurken bu kriterleri unutun. Zaten tanıdıkça kriterler kendi kendine ortaya çıkacaklar. Çıktıkları an ise onları değerlendirmek size kalmış bir seçenektir.

Ve her şeyden önce eğer bu bahsettiğimiz kriterde bir kişiyle birlikte olmak istiyorsanız, o kriterleri kendinize kazandırmanız daha doğru olacaktır. İnsanları tanımak kendinizi tanımaktan geçmektedir.

1 yorum:

  1. Ciddi bir ilişki ciddi bir mühesesedir. Bu yüzden bütün davranışları ileri yönelikse şanslıyız.

    YanıtlaSil