Gündemdekiler:

Çin Uzaya Neden Yapay Bir Ay gönderecek?

Çin, yapay ay, bilim, uzay, blogger, teknoloji
       Son günlerde sıkça haberini gördüğümüz "yapay ay" projesi hepimizde merak uyandırmıştır. Bildiğiniz üzere Çin ilerleyen yıllarda uzaya yapay ay kurma hayalini gerçekleştirme planları yapıyor. İmkansız gibi görünse de aslında bu mümkün. Asıl soru bunu nasıl yapacakları olmalı... Aslında yapay ay mı yoksa ayna mı olduğu tartışılır. Çünkü Çin'in verilerine göre uzaya inşa edilecek olan ay, aslında ayna. Başta şaşırtıcı gibi görünse de Çin bunu gerçekleştirmek için kolları sıvamış durumda. Uzaya uluslararası uzay istasyonu tarzında dev bir göndermeyi düşünen Çin'in bu projesi aslında 2025 hedefleri için ilk adım diyebiliriz. Çünkü bizim nasıl ülke olarak 2023 hedefimiz varsa, Çin'in de 2025 hedefi vardır. Bu hedefe göre Çin, 2025 yılında dünya genelinde teknoloji alanında dünyanın lideri olmak istiyor.

 

Gücünü Güneşten Alacak

çin, yapay ay, bilim, teknoloji, uzay      Yapay ay projesinin 2020 yılında tamamlanması bekleniyor. Çalışma şekli tam olarak; güneşten gelen ışınların aynaya ulaşmasıyla oradan da dünyaya aktarılmasının sağlanmasıyla olacağı söyleniyor. Uydu aracılığıyla gönderilecek olan bu ay'ın dünyaya yansıtacağı ışığın 3 bin 600 kilometrelik alanı aydınlatacağı düşünülüyor. Bu sayede geceleri elektrikten tasarruf edilebilecek ve ışığın konumlandırıldığı şehir de aydınlanmış olacak.

 

Yapay ay mı, yoksa teknolojik bir silah mı?

      Aslında proje çok dahiyane olsa da biraz detaylı düşünmeye başladığımızda korkunç amaçların aklımıza geldiğini fark edebiliyoruz. Biraz düşündüğümüzde uzayda konumlandırılmış, üstelik dünyaya ışık aktaran bir mekanizma çok da masum gelmiyor. Bildiğiniz gibi küçük bir büyüteç yardımıyla güneş ışığını kullanarak istediğimiz bir noktada ateş yakabiliriz. Söz konusu uydunun büyüklüğü ile dünyaya aktarılacak olan ışığın devasa olumsuz sonuçları doğurabileceği büyük ihtimaldir. Uzaya gönderilmesinin ardından bu güçlü mekanizmayı elinde bulunduran kişiler istedikleri gibi kullanmaları durumunda dünyaya ciddi zararlar verebilirler. Tüm bu gelişmelerden sonra herkes ne olacağını şimdiden merak etmiş durumda. Umarım bir gün dünyamızı olması gerektiğinin dışında olmasını istediğimiz gibi şekillendirmeye çalışmaktan vazgeçeriz...

Hiç yorum yok