Gündemdekiler:

İnsanların Klonlanması Mümkün mü?

robot spiker, yapay zeka, teknolojideki gelşmeler
      Geçtiğimiz günlerde haber spikerliği alanında çok büyük bir gelişme yaşandı. Bu gelişme, dünyada bir ilk olan robot haber spikeri'nin üretilmesidir. Çin devleti kamuoyuna yaptığı açıklama ile çince ve ingilizce diline özel iki robot geliştirdi. Bu robotlardan çince konuşanı Çin medyasında önemli bir yere sahip olan bir spikerin klonu olarak diyebiliriz. Görünümünden tutun sesine, jest ve mimiklerine kadar her şeyi benzeyen bu robot spiker geçen gün ilk haberini sunmuş oldu. Gelişen teknoloji ile birlikte bu gelişmelerin yaşanması insanlara birçok soruyu da beraberinde getiriyor.

 

İnsanın Klonlanması Mümkün mü?

robot spiker, yapay zeka, teknolojideki gelşmeler    Yaşadığımız bu zaman içerisinde biyolojik olarak bunun mümkün olmadığını söyleyebiliriz. Lakin insana ait özelliklerin robotlara aktarılmasıyla klonlama yapılabileceğini Çin teknolojisi bize kanıtlamış oldu. Çin'in her alanda dünyada ilk sıralarda yer alma isteği diğer devletlerin gözünü korkutmaktadır. Yaşanılan bu gelişmeler teknoloji için büyük bir adım olsa da insanlar adına bu gelişmenin büyük bir adım olduğunu şahsi görüşüm olarak söylemek mümkün değildir. Olaya bir gelişme olarak bakılmamalı. Bunun yaratacağı ciddi sorunlar meydana gelebilir.

 

Sanallaşmış İnsanlara Doğru

      Günümüzde pek çok yapay zeka yazılımların kendi dillerinde komutlar oluşturduğunu bilmekteyiz. Bu durum insanların kontrolü dışına çıkması insanlık için hiç de iç açıcı bir durum olmayacaktır. Adobe şirketini biliyorsunuz. Bu şirketin geliştirdiği photoshop programını duymayanımız yoktur. Şimdilerde Adobe firması ses shop'u üzerinde geliştirmeler yapmaktadır. Örneğin sesinizi duyan yazılım söylemediğiniz bir cümleyi sizin sesinizi klonlayarak dakikalar içinde kurabiliyor. Bu durum teknolojinin mükemmel oluşunu bizlere gösterse de ilerde bu durumun insanlar üzerinde güven sorunu yaşatacağı büyük bir ihtimaldir.

 

Yok Oluş

      Sesinizi ve görünümünüzü sizden aldıklarınızı ve bunları sizden bağımsız yönettiklerinizi düşünsenize. Tamamen bir var olmanız halinde kendinizin yok oluşuna şahitlik etmekle aynı şeydir... Aslında hiç söylenmemiş sözlerin söylenmesi, yapmayı istemediğiniz şeylerin yapılması ürkütücü bir gerçek olsa gerek. Her ne kadar teknolojinin insanlar üzerindeki olumlu etkisi göz ardı  edilemeyecek kadar büyükse de her alanda kontrollü davranılması gerektiği önemli bir detaydır.


1 yorum: